İptal, iade ve hasar durumunda ne yapmalıyım?

Sipariş İptali

  • Siparişim kargoya verilmeden siparişi iptal ettim, param kaç gün içerisinde iade edilir?

İade işlemi için Araç Proje Onay tarafından, kredi kartına iade talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınmaktadır. Bankaların ortalama iade süresi ise 3 gündür. Bu 3 günün sonunda paranız hala hesabınızda gözükmüyorsa; lütfen (TELEFON NO) nolu telefondan  Araç Proje Onay’ yi arayarak iade işleminin gerçekleşmediği bilgisini veriniz. Banka havale yoluyla yapılan satışların iadesinde de paranız en geç 5 gün içerisinde hesabınıza yatırılacaktır.

  • İnternet sitenizden veya telefonla verdiğim siparişlerde, ödemeyi yaptıktan sonra herhangi bir ürünü / tüm sepeti almaktan vazgeçtiğimde kiminle irtibata geçmem gerekir?

Böyle bir durumda [email protected] adresine email göndererek veya (TELEFON NO) Siyah İnci’ yi arayarak müşteri temsilcimizle görüşebilirsiniz. Eğer siparişinizin ödemesi alınmış ve ürünler kargoya verilmemiş ise siparişiniz anında iptal edililir.

  • Ürünler kargoya verildikten sonra siparişi iptal etmem mümkün mü?

Siparişe özel, sizin tarafınızdan verilen ölçü ve bilgilere göre veya “Özel Sipariş” olarak üretilen ürünlerin üretim hatası olmadığı sürece iadesi yapılamaz. Diğer durumlarda siparişiniz kargoya verildiğinde, ürün seçimi ve ödeme sizin tarafınızdan yapılmış ve tüm ürünler kargo şirketiyle yola çıkmış, yani bizim müdahale sınırımızı geçmiştir. ürün kargoya verildikten sonra iptal etmek istemeniz durumunda, yapabileceğiniz tek işlem siparişteki ürünlerin iadesidir. Kargonuzu getiren görevliden ürünü almayarak anında da iade edebilirsiniz, yine yapılan ödemeden sadece kargo bedeli kesilecektir. Kargoya verilen siparişlerinizin iptalini gerçekleştirmek için ise (TELEFON NO) numaralı telefondan Siyah İnci’ yi aramanız gerekmektedir. Eğer ürünler kargoya verilmiş ise yapabileceğiniz tek işlem ürünleri iade etmektir. Kargonuzu getiren görevliden ürünü almayarak siparişinizi anında iade edebilirsiniz. Kargoya verilen siparişlerde yapılan iadelerde müşteriye ürün bedeli iade edilir. (Kargo bedeli iade edilmez)

İade ve Garanti Şartları

  • Ürün iade şartlarınız neler? İade işlemlerinde nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Özel üretim olmayan ürünleri teslim aldıktan sonraki 14 gün içinde vazgeçme hakkınızı kullanarak ürünü iade edebilirsiniz. Size kusurlu ulaşan veya kusursuz ulaşıp arıza çıkaran ürünleri değişim yerine iade etmek için 30 gün içerisinde iade başvurusunda bulunmalısınız. İnternetten sipariş ettiğiniz ürünleri size getiren kargo personelinden teslim almadan direk kapıda da iade edebilirsiniz. Ürünleri teslim aldıktan sonra yapılan iadeler için (TELEFON NO) numaralı Araç Proje Onay’ yi aramanız durumunda uygun bir zaman belirlenerek ürünler sizden aldırılacaktır.

  • Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?

Alıcının isteği ile kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünlerdir. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki kanun gereği “Siparişe Özel” üretilmekte olan ürünlerde iade yapılmamaktadır. Ürünlerin bazılarında ise değişim veya iade yapılabilme imkanı  Araç Proje Onay’ nin müşteri memnuniyeti gereği yapılmaktadır, fakat iade, değişim işlemlerinde nakliye veya kargo ücretleri iade edilmemektedir.

İade Şartları

Müşteri fatura, ürünün tüm parçaları ve varsa garanti belgesi ile başvurmalıdır. İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır. Üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünlerde iade hakkı kullanılamaz. Teknik servis incelemesi sonucunda “kullanıcı hatası (kötü kullanım)” olmadığı anlaşılan ürünler için müşteri isterse ürün geri alınarak iade yapılabilir. Elektronik ürünlerde eğer ürün kullanıldıysa servis raporuna ihtiyaç bulunmaktadır. Müşterinin iade hakkını kullandığı, yanlış renk, cins ile gönderim yapıldığını veya ürünlerin kendisine hasarlı ulaştığını bildirdiği durumlarda geri gönderilen ürünlerin kullanılmamış, ambalajının açılmamış ve tüm parçalarının eksiksiz olması gerekmektedir. Tek kullanımlık ürünlerin, orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş, tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

  • Yaptığım alışverişi x kredi kartı ile ödemiştim. İadeyi y kredi kartıma yapabilir misiniz?

İade yapılacak olan kredi kartı, kesinlikle alışveriş esnasında kullanılan kredi kartı olmak zorundadır. Hiçbir şekilde farklı bir kredi kartına iade işlemi gerçekleştirilemez.

Hasarlı Ürün İşlemleri

  • Ürün hasarlı ya da ambalaj hasarlıysa ne yapmalıyım?

Ürünlerin teslim edildiği kutularda hasar varsa kesinlikle kargo şirketinden gelen firma personeline tutanak tutturunuz ve ürünleri tek tek kontrol ederek teslim alınız. Ürünlerin kendisinde hasara rastladığınız takdirde hasarlı ürünü teslim almadan kargo firması personeline veriniz ve tutanakta teslim almadığınız ürünü birebir değiştirmek mi yoksa iade mi etmek istediğinizi de belirtiniz.

  • Siparişi teslim aldığımda fark etmemiştim ancak kutuları açtığımda teslim edilen ürünlerin bir tanesinin hasarlı olduğunu gördüm. Nasıl bir yol izlemem gerekir?

Ürünler paketlenmeden ve size gönderilmeden önce Siyah İnci tarafından bir araya getirilip, gerekli kontrollerden geçirilip paketlenerek size gönderilmektedir. Yine de gözümüzden kaçan ve size hasarlı olarak ulaştırdığımız bir ürün olması durumunda lütfen teslimat esnasında sipariş verdiğiniz tüm ürünleri kontrol edip ve içerisinde hasarlı ürün olmadığını kontrol ediniz. ürünlerin kendisinde hasara rastladığınız takdirde hasarlı ürünü teslim almadan kargo firması personeline veriniz ve tutanakta teslim almadığınız ürünü ve ürünü birebir değiştirmek mi yoksa iade mi etmek istediğinizi de belirtiniz. Eğer üründeki hasarı teslimattan sonra fark ettiyseniz (TELEFON NO) numaralı telefon’dan hemen  Araç Proje Onay’ yi arayınız müşteri temsilcimiz size yardımcı olacaktır.